Šachová klání v Saint Louis Chess Clubu, model Chess.com Tour, připomínají turnaje zombie: prohraješ, ale hned se zase začneš hrabat ven z hrobu a když se ti podaří dostat se zpátky na světlo, můžeš se na druhý pokus probojovat klidně až do finále a ještě to celé vyhrát. Čtvrtfinálovým sítem American Cupu prošli přímo Nakamura, Domínguez, Aronjan a Caruana. Jak už jsem naznačil, neznamená to, že Mishra, So, Sevian a Robson jsou vyřazení.
V semifinále se utkají Nakamura – Domínguez a Aronjan – Caruana. Poražení semifinalisté narazí na vítěze z duelů Mishra – So, respektive Sevian – Robson.
Proč se hraje tento podivný double knockout a ne kruhový turnaj, kde jsou porážky porážkami? Nejspíš to je jako ptát se fanatika, proč věří zrovna tomu a tomu, když to je prachsprostá pitomost.
Kde že jsou ty časy, kdy se šachy hrály normálně, jednoduchým, jasným a vlastně samozřejmým systémem. Toto mi připomíná myšlení zdrogovaného mozku. Jsou-li šachy sportem, toto je snad jediná disciplína, kdy poražený z turnaje nevypadne (kromě například zápasu o 3. místo na MS ve fotbale). Představte si, že celý turnaje legitimně vyhrajete a čekáte na 1. místě na „lúzra“, až vyleze z popelnice.
Mně osobně stačí si „přečíst“ fotografii hlavního investora SLCC Rexe Sinquefielda („největší sponzor šachu v historii Ameriky“) a nebudu ani nahlas vyslovovat, co si myslím. Vím, že mnoha šachistům někdy přijde divné, co píšu, ale návrat k duchu Gens una sumus a k bohyni šachu (múze) Caisse by byl potěšující. Toto je vše jen o penězích a kladení důrazu na vnější efekt. Nakonec se bude hrát o milióny, bude to samý zákaz a příkaz a pravidla budou ještě choromyslnější. Jedno je jisté: toto není hra králů, ale hra otroků.
AMERICAN CUP 2025
- Saint Louis (SLCC), Missouri, USA
- 15. – 24. 3. • začátky 18:00/23:00
- 8 (super)velmistrů, double-eliminační knockout systém
- tempo 90+30 & 25+10
- cenový fond $250,000
- Stránky, Info
- Přenos & Partie
- Liquipedia
- TWIC
- YouTube
PAVOUK
FOTOGRAFIE
Nakamura vs. Mishra.
Caruana vs. Robson.
Aronjan vs. Sevian.
Domínguez vs. So.
ČTVRTFINÁLE
DOMÍNGUEZ (USA, 2741) vs. SO (USA, 2748)
- italská 4. d3, 5. c3 (hlavní varianta)
- 55 tahů
- Analýza Stockfish
ZAJÍMAVÉ OKAMŽIKY
Po 44. – Vdd8 je evidentní, že černý s volným a-pěšcem má přivyhranou koncovku. Unáhlené 44. – a2? vypouští výhodu, jelikož po 45. Va1 Vdd8 46. Ve2 bílý strašlivého pěšce soupeři odebere. Chyba černého je nepochopitelná.
Zde mělo přijít 46. – Jb5! s rovnováhou (nelze 47. Jf3 Jc3 48. Vc2 Vdb8 a bílý tedy musí měnit d4 za a2). Po 46. – Jf5? 47. Jf3 náhle stojí na výhru bílý. 47. – Vdb8 48. Vexa2 Vxa2 49. Vxa2 Vb4
Bílý zahájil realizaci převahy pěšce tahem 50. Vd2 a možná si to mohl zkomplikovat. Lepší bylo 50. g3! a zaútočit věží na d5 nebo c7 (vtip je v tom, že po 50. – Jxd4 51. Jxd4 Vxd4 52. Vc2 nelze 52. – Vc4, jelikož pěšcovka je hladce prohraná).
Wesley určitě nebyl zrovna ve formě, viz závěr: 54. – Jb5?? 55. Jxc4 a černý se vzdal.